Kosár tartalma ide
Mobilszámaink
0
Kosár
jelenleg üres!
Még üres a kosarad
0
Ezt néztem
 
Itt szeretek vásárolni. Egyszerű keresés, jó kiszolgálás!
Sanya
2018.12.28.
Sallangmentes kommunikáció, gyors kiszállítás! Csak ajánlani tudom.
PB
2017.06.17.
Jó a tanácsadás, jók az árak.
Mélykuti Gábor
2018.11.01.
Maximálisan elégedett vagyok: Remek kommunikáció, jó ár, gyors szállítás.
Nagy Iván
2018.08.24.
A megrendelés visszaigazolása gyors. Segítőkészek. Én ott is szereltetem a gumikat. Pontosak, gyorsak.
G. Pál
2017.07.12.
Kommunikatív és segítőkész alkalmazottak mind telefonon, mind email-ben.
Balint952
2018.08.18.

Ducati vs McLaren P1 és Porsche 918 SpyderMegtekintések: 1433

superbike_1.jpg
A Superbike magazin eddig semmihez nem hasonlítható tesztet végzett. Egy Ducati Superleggera mérte össze képességeit a McLaren P1 és a Porsche 918 Spyder képességeivel. 
 
A technikai adatok a következők:
 
McLaren P1: max. teljesítmény: 903 LE, max. nyomaték: 900,3 Nm, menetkész tömeg: 1490 kg, gyorsulás: 0-160 km/h 5,78 mp, ára: 866.000 font
Porsche 918 Spyder:  max. teljesítmény: 874 LE, max. nyomaték: 1279,9 Nm, menetkész tömeg: 1740 kg, gyorsulás 0-160 km/h 5,70 mp, ára: 781.155 font
Ducati Superleggera: max. teljesítmény: 205 LE, max. nyomaték: 134 Nm, menetkész tömeg: 177 kg, gyorsulás: 0-160 km/h 5,69 mp, ára: 54.000 font
 
Az eredmény pedig......
 
2015. 05. 04. 
superbike_3.jpg
Amikor az Autocar magazin gyorsulási versenyt akart szervezni a három létező legjobb szuperautó között, a Ferrari visszalépett. A mit sem sejtő helyettesítő tanár szerepében minket dobtak az oroszlánketrecbe.
 
 
 
Szevasz, Chris, itt Steve az Autocartól. Le kellene jönnöd Bruntingthorpe-ra egy motorral, de most valami különlegesebbel, mint általában…” Megszoktam már az efféle hívásokat Steve-től: megkér, guruljak le, versenyezzek párat egy autóval. Oké. Viszont Steve legutóbb is egy 600 lóerős ralikrosszautót és egy Ariel Atom V8-at (lényegében egy V8-cal hajtott játszótéri mászókát) hozott ellenfél gyanánt, úgyhogy ha ő azt kéri, valami különleges és gyors motort hozza, vajon mi a francot akarhat felállítani ellenfélként? Annyit kért, hogy szériaállapotú legyen, és persze legális utcára - szóval a turbós Hayabusa drag felejtős. A BMW HP4 már megvolt, a Ducati Panigaléról pedig tudom, hogy gyorsulási versenyben nem a leghatékoynabbak egyike. Viszont ott volt az a szó Steve-től, hogy „különlegesebb” motor kellene, és jelenleg ennek a „szegmensnek” az egyeduralkodója a Ducati Superleggera. Ahogy begurultam a kifutó parkolójába a kisbusszal, hátuljában a Superleggerával, azonnal világossá vált az előttünk tornyosuló feladat nagysága. Chris a létező két legdurvább és leggyorsabb szuperautó társaságában téblábolt, melyek összértéke nagyjából hétszázmillió forintra rúg. És én még azon aggódtam, hogy megkarcolom a potom huszonnégymilliós Ducatit bepakolás közben. Szánalmas vagyok, mi? 
 
Először is lássuk a drágábbikat! A McLaren P1 erejét egy 3,8 literes V8-as adja, két turbófeltöltővel megspékelve, illetve pontosabban abból „csak” 727 lóerő jön ki, az elképesztő, 903 LE-s csúcsteljesítmény- érték maradékát egy elektromotor szolgáltatja, de az sem olyan, mint amilyen a mosógépedben dolgozik. 
A McLaren szinte vibrál a sok elektromos okosságtól. Mindent számítógép vezérel benne; a teljesítményt, a stabilitást, az aerodinamikát, az üzemmódokat, mindent, amit csak el tudsz képzelni, sőt azt is, amit nem tudsz. Ahogy beülök a vezetőülésbe, szinte elszédülök az elém táruló opciók és konfigurációk lehetőségeitől. Az egyik mclarenes technikus odabiccent, oké, mehetek egy kört – és meglepő módon, aggodalmamra semmi ok. Kuplung nincs, a jobb pedállal gyorsulsz, a ballal lassulsz, az előtted lévő nagy, kerek izével pedig kikerülhetők az akadályok. Váltani a kormány mögötti fülekkel lehet, kivéve, amikor véletlenül az indexet vagy fénykürtöt húzod rá visszagangolás helyett. Kilencszázhárom lóerő nem viccel, még szerencse, hogy 1600-egynéhány kilót kell mozgatnia. A négykerekűek között amúgy ez meglehetősen kevésnek számít, viszont a Superleggera 177 kilója egy tizedesnyi nagyságrenddel beljebb van. 
 
A másik szuperautó a Porsche 918 Spyder – a németek válasza a McLarenre. Nehezebb ugyan a P1-nél egy teljes széria panigalényival, de csak azért, mert az elektromos motorjai számára több akkumulátort tettek bele. A Porschéban egy 4,6 literes V8 dolgozik, 874 lóerő csúcsteljesítményt adva le, nyomatékból viszont másfélszeres van benne, mint a P1-ben, szám szerint 1280 Nm. Elképesztő egy szám ez, a Ducatiban tizedennyi sincs. Akárcsak a McLaren, a 918 is rogyásig van olyan technológiákkal, amiket még a sci-fi sem ismer: hátsókerék- kormányzás, aktív futómű és két elektromotor, melyek közül az elülső 265 km/h fölött lekapcsolódik a hajtásláncról. Ezen az autón aztán nem fogsz Haynes szerelési manuállal a kezedben nekiállni olajcserézni, az ziher. Ja, és üzenném annak, aki a motorok extráit drágállja, próbáljon meg beikszelni néhányat e két autó kiegészítőlistájáról! Egy „átlagosan felszerelt” McLaren P1 ára a tapasztalatok szerint jobbára bőven egymillió angol font (~ 422 millió magyar forint) fölé jön ki, míg ha a Porschédra egyedi fényezést szeretnél, az uszkve tizenöt milkába fáj majd. Nyilván az autókban megtalálható technikai kifinomultság és mérnöki bravúrok még a ma kapható legmodernebb sportmotort is simán lepipálják – bár tizenötszörös áron ez legyen is így, nekem! 
 
Mégis, amikor kitárom a SuperBike kisbusz hátulját és előtolom a Dukit, a két kocsi azonnal kvázi lepukkant Ford Fiestává degradálódik. Szó szerint mindenki dobott el mindent, és jött a motort bámulni, ahogy narancsos-piros fényezése csillog a napfényben, és ahogy helyenként előkukucskál alóla a fantasztikusan gyönyörű karbon. Minden aprólékosan megmunkált alkatrész megcsodálható; nem kell magyarázni a karbon segédvázat vagy az önhordó, magnézium (monocoque) héjvázat, elég ránézni a motorra, láthatók. Az autók a tökéletesre formált, modern külsejükkel hódítanak, a Ducati bezzeg büszkén közszemlére teszi a belső szerveit, és csodálni való. A Bruntersen összegyűlt kisebb benzinvérű horda a karbon-túladagolás gyönyörében fetrengett. A Ducati vázára mutogatott a legtöbb ujj, ahogy körülfonja a hengerfejet. Majd, mikor a srácok még ki sem heverték a vizuális ingereket, a nyitott Akrapovic rendszer is berobbant az arcukba, amitől végleg lepadlóztak.
 
Egy gyorsulás?
Néha kanyarok is vannak a versenyeken, néha nincsenek, ma az utóbbi változattal foglalkozunk: a célvonalat az egy mérföldes jelzőnél húztuk meg, ez lesz a mérce, amivel megmérettetik az itt lévő trió. Az idő meleg és száraz, a magasztos bruntingthorpe-i szél pedig alábbhagyott annyira, hogy végre nem kérdezi mindenki folyton azt, miért annyira szeles itt mindig. A két autocaros tesztelő bepattan a kocsikba és tolnak egy iszonyatosat célirányba, bennem pedig hirtelen kétségek támadnak a ’Leggera esélyeit illetően. Amikor a Porsche elrajtol, esküszöm, érzem, ahogy elindul hátrafelé alattam a kifutó. Mindkét autóban végtelenül fejlett rajtautomatika dolgozik, mely folyamatosan figyeli a tapadást és optimálisan adagolja a teljesítményt, így a két jármű minden alkalommal az elérhető leggyorsabb idejét futja. A McLarent kipróbálhattam. Abban jó rajtot venni nem nehéz, egyszerűen beállítod a rendszert, megvárod, míg az beáll, bal lábaddal fék, jobbal lepadlózod, majd félrelépsz a bal pedálról. Egy négyéves is képes lenne három másodperc alatt százra gyorsulni a Porschéval, és noha a Ducatiban is van kipörgés- és egykerekezés- gátló, egy motor elindításánál azért némileg több dologra kell odafigyelni, mint egy autóban. Elsőre mindent bekapcsolok: TC, egykerékgátló „On”, az elektronikára fogok hagyatkozni, tudás nem szükséges. Fordulat kétharmadnál, kuplung fogáspontnál, a motort a hátsó fékkel fogom vissza, és várok a jelre.  
 
Ahogy a világ elindul alattunk hátrafelé,már hallom is a 200 lóerő elektronok által lefojtott hangját – vissza kell fognom magam, hogy ne nyúljak ösztönösen a hátsó fékhez vagy vegyem el a gázt, de hiszek a mérnökökben, tartom rajta a  teljes tüzet, és bízom a legjobbakban. Az első kerék centikre lebeg a föld fölött, p*csa gyors tempóban zubog mellettünk hátrafelé a táj, részemről csupán egy apró kuplungcirógatással segítem a történéseket. Eddig minden oké, de továbbra sem vagyok benne biztos, hogy ennyi elég lesz ahhoz, hogy megverjük a kocsikat. Néhány full segédletes menet után kipróbálom meztelenben is néhányszor a Dukit, se TC, se semmi, minden kikapcsolva, nincs elektro biztiháló, hogy megóvjon nettó húszmilliónyi motorkerékpár elbénázott megsemmisítésétől. Hasonlóan felső harmadba pozicionálom a digit’ ford’szám’mérôn a hangerőt, de ha a kuplungot „nemkímélő” módban próbálom üzemeltetni, abból csak egy kenguru vagy bakkecske, vagyis bután, magasan pattogó első kerék lesz. Még néhány próbálkozás, semmi fejlődés, viszont vagy tíz évet öregedtem: az elektronika, úgy tűnik, megdolgozott a becsületéért. Olyan viszont nincs, hogy magamtól ne tudnék összehozni egy normális rajtot, úgyhogy ezúttal még magasabbra forgatok és tovább csúsztatok; és itt van a nyitja! Gyorsabb az elrajtolás és sokkal kevesebb a pogózás, viszont az 1198 köbcentis V2 karakterisztikája miatt még a harmadik fokozat legvégén is azzal küzdök, hogy lent tartsam az elejét. Ha van interneted, nézz rá a Bike World YouTube-csatornájára, és keress rá a Superleggerára! Nézz meg néhány menetet, mindjárt érteni fogod, mit értettek a többiek bakkecskézés alatt, amikor a Ducati a hátsó fék ellenében próbált folyton levetni a hátáról és két vállra tenni. 
 
Az utolsó nekifutásnál vegyesen használom az elektronikát és magamat – ott próbálom lent maradáson bírni az elejét, ahol csak tudom, de a sallanggal a motor rendszereit bízom meg. Így, alacsonyabbra állított kipörgésgátlóval több a tolóerő a hátsó keréken, ami remélhetőleg elegendô tempóra váltható ahhoz, hogy lerázzuk az autókat. Ülök, várok rögtönzött indítónkra, jobbomon McLaren P1, balomon Porsche 918. A gyártók mérnökei kíváncsian fürkésznek a tekintetükkel: vajon elég lesz a tudásuk legjava, hogy lenyomjanak egy ványadt bőrruhás suhancot valami túlcsicsázott motoron? Jól kapom el a rajtot, a kuplungot jó ütemben engedem rá, minden tapad mindenhová, az első kerék kifutótól mért magassága pedig sosem haladja  meg a húsz centit. A McLarent kezdem elveszteni a perifériámból, de a Porsche még egy kerékkel előttem van. Ahogy a két autó próbál beleüvölteni a Ducati bömbölésébe, az szó szerint velőt rázó, de leginkább a Porsche megverése iránti érzelmi áradattól vagyok magamon kívül. A gyorsváltóval elpattintom először a kettest, majd a hármast is, a Ducati folyton erőlködik, nem nagyon akar süllyedni az eleje. Kettesnél a 918 mellé érek, hármasnál már egyik autót sem látom, de mintha az egyiket még hallanám. Százötven fölött munkám érdemi részének végéhez értem, amennyire tudom, rászívom magam a motorra, szemmel tartva a fordulatot, bal lábbal bekészülve a váltó alá. Amikor a negyediket rakom, már rég egyedül vagyok a Superleggerával, s még van két fokozat, várok a horizontra, hogy megérkezzen. 299 után vonalkákra vált a sebességkijelző, ennyivel intézik el az olaszok a gyártók közötti háromszázas végsebesség-megegyezést. Végtelennek tűnő idő, ahogy a blokk kierőlteti magából az utolsókat is, és leforog egészen leszabályzásig, tehát megérkeztünk a 310,1 km/h-hoz. Néhány másodperccel később a McLaren szinte leszippantja térdemről a koptatót, ahogy elszáguld mellettem, majd azonnal szorosan követi a Porsche. Mégis kuncogok: a célvonalat én szeltem át elsőként a motorral, szóval mit nekem a vereség, hogy a bokszig vissza végül az autók voltak a gyorsabbak. Az egyenes végén azért megvártam, hogy ők vegyék el elsőnek a tüzet, leszabályzáson el mellettük, és a kanyarban simán kifékeztem őket – mert nem vigyáztak. Részemről a garázsomba jöhetne bármelyik autó vagy a motor, de ha választanom kellene, akkor nem kérdés, hogy bukó, két kerék és csak az egykerék…
 
Konklúzió 
Amit ezek az autók egy Superleggera szintű motor ellenében képesek produkálni, az egyszerűen elképesztő. A fizikát nem lehet megkerülni, éppen ezért megdöbbentő, ha egy másfél tonnás autó egy 177 kilós motor sebességével képes közlekedni. Azt pedig, hogy a Porsche és a McLaren ezt olyan utcai autóval tudta elérni, ami jobban fogyaszt, mint a superbike-os furgon (mindkettő 9,5 alatt eszik utcán), már fel sem tudom fogni. Az egyenlet a következő volt: erő – tömeg = teljesítmény, viszont ez a két autó ezt továbbvitte: (erő – tömeg) x pénz = teljesítmény. Ha a lóerő/árcédula arányt nézzük, képtelenség jobbat alkotni egy motornál négy kerékre, azonban amikor azok vételárban túlhaladnak a 300 milliós határon, a verseny elkezd szorosodni. De a lényeg, hogy szerintem mi győztünk. Százig ugyan a Porsche négykerék-meghajtása és elmebeteg nyomatéka nem talált legyőzőre, de 130 km/h-tól fölfelé már csak a Superleggeráról szólt a történet. Illetve persze csak 310-ig, ott leszabályzott a Ducati, és a sokkal hosszabbra áttételezett autók képesek voltak utolérni. Viszont az egy mérföldet a Superleggera teljesítette elsőként, annál hosszabb versenyek egyenesen pedig nem jellemzők, úgyhogy mi győztünk!
Hah! Miközben pedáns odafigyeléssel rakom el a Ducatit a furgon hátuljában, és hallgatom a kipufogó hűlésének pattogós aláfestő zenéjét, csak nem akar nyugodni egy gondolat. Vajon milyen lenne egy háromszázmilliós motor… 
 
Forrás: Superbike magazin 
 
 
 
 
 
 

Hozzászólok

(Mások is láthatják)
(Nem publikus)

Kategóriák

 
Árukereső, a hiteles vásárlási kalauz 
     
Michelin Minősített Szakszerviz



 
 
 

Termék összehasonlítás

A cookie-k segítenek minket a szolgáltatásnyújtásban.
A webhely használatával elfogadod a cookie-k használatát.
További információ